2019 February 22 - جمعه 03 اسفند 1397
تندروترین زن هیئت حامکمه آمریکا را بشناسید
کد خبر: ٥٩٤٩ تاریخ انتشار: ١٨ تير ١٣٩٦ - ١١:١٠
صفحه نخست » عمومی » پیشنهاد سردبیر
تندروترین زن هیئت حامکمه آمریکا را بشناسید

نیکی هیلی این روزها نماینده پر سر و صدای آمریکا در سازمان ملل است، او را شاید بتوان تندروترین زن هیئت حامکمه آمریکا دانست، کسی که حتی سخن از جانشینی وی به جای تیلرسون نیز مطرح است و به طور قطع زمینه معرفی برای ریاست جمهوری از سوی جمهوریخواهان را در آینده دارد.

به گزارش خرداد؛ روزنامه اعتماد گزارشی درباره سوابق و عملکرد نیکی هیلی نوشته که در ادامه متن کامل آن را می خوانید.

احزاب دموكرات و جمهوريخواه امريكا سعي دارند در ميان اعضاي خود افرادي را شناسايي كنند كه اين قابليت را داشته باشد كه به مناصب عاليرتبه كشوري و حتي رياست‌جمهوري امريكا برسد. به خصوص قابليت دريافت راي از مردم اصلي‌ترين اولويت‌هاي آنها محسوب مي‌شود. كسي كه بتواند در انتخابات فرمانداري و حتي ورود به سنا و مجلس نمايندگان خوب عمل كند و بيشتر ديده شود، از اين مسير هر فردي مي‌تواند شانس خود را براي رسيدن به عالي‌ترين رتبه‌هاي امريكا هموار كند. نيكي هيلي نماينده كنوني امريكا در سازمان ملل نيز از ديد جمهوريخواهان يكي از اين افراد است.

چرا ايران ستيز؟
نيكي هيلي در تاريخ ٢٠ژانويه ١٩٧٢ در بامبرگ كاروليناي جنوبي متولد شد. او از جمله اقوام سيك از مهاجران هندويي به شمار مي‌آيد كه به ايالات متحده كوچ كردند. او در مدارس محلي تحصيل كرد و از دانشگاه كلمسون فارغ‌التحصيل شد و توانست در رشته حسابداري مدرك ليسانس را دريافت كند. هيلي سپس وارد تجارت مادر خود يعني لباس‌هاي مجلل شد و در نهايت به مادرش كمك كرد كه اين تجارت را بين‌المللي كند و يك شركت چند ميليون دلاري را ايجاد كند.
او رفته رفته جايگاه خود را در گروه‌هاي تجاري تثبيت كرد و در سال ١٩٩٨توانست به رياست هيات اتاق بازرگاني اورنجبرگ كانتي دست پيدا كند و در سال ٢٠٠٣ نيز رييس اتاق بازرگاني لكسينگتون شد. او در سال ٢٠٠٤ نيز رييس انجمن ملي زنان صاحبان كسب و كار شد و خود را به‌شدت درگير سازمان‌هايي از جمله بنياد پزشكي لكسينگتون كرد و همچنين وارد گروهي از زنان جمهوريخواه براي انتخاب اعضا و نامزدهاي جمهوريخواه در مناصب سياسي شد. هيلي اما براي جلب اعتماد مردمي به مسيحيت گرويد و وارد هيات‌مديره كليساي متديست هوريب شد. اما كماكان براي احترام به فرهنگ پدر و مادرش در مراسم سيك‌هاي هند شركت مي‌كند. نادر انتصار استاد علوم سياسي دانشگاه آلاباماي امريكا در خصوص خانم هيلي مي‌گويد: اسم اصلي او نيمراتا راندهوا است كه از بچگي پدر و مادرش او را نيكي كه معني آن در زبان آنها «كوچولو» است خطاب مي‌كردند. چون نيكي براي امريكايي‌ها آسان‌تر بود او همان اسم را براي خود استفاده كرد. وي مي‌افزايد: گرچه خانم هيلي مانند پدر و مادرش مذهب سيك را دنبال مي‌كرد ولي بعد از ازدواج مذهب خودرا به مسيحيت تغيير داد و كم كم به يك مسيحي دست راستي افراطي تبدل شد و از اين نظر مورد پشتيباني گروه‌هاي مسيحي افراطي كه در ايالات كاروليناي جنوبي قوي هستند قرار گرفت چون اين گروه‌ها طرفدار صهيونيستي مسيحي هستند و از طرفداران دوآتشه اسراييل به شمار مي‌روند، خانم هيلي از همان دوران جواني طرفدار سرسخت اسراييل شد و هنوز همانطور باقي مانده است. همچنين مي‌توان گفت، دشمني كوركورانه خانم هيلي با ايران نيز از همين جا سرچشمه مي‌گيرد.
محافظه‌كار و عضو جنبش تي‌پارتي
هيلي براي يك صندلي مجلس نمايندگان در كاروليناي جنوبي در سال ٢٠٠٤ نخستين تلاش سياسي جدي خود را آغاز كرد. او در آن سال توانست يكي از كهنه‌كار‌ترين نمايندگان مجلس نمايندگان كاروليناي جنوبي يعني لري كان را به چالش بكشد. او توانست در انتخابات عمومي بدون هيچ گونه چالش جدي تبديل به نخستين هندي امريكايي شود كه در مجلس نمايندگان كاروليناي جنوبي حاضر مي‌شود. او در سال ٢٠٠٦ نيز بدون هيچ گونه مخالفتي پيروز شد. او در سال ٢٠٠٨ نيز رقيب دموكرات خود را شكست داد و تا سال ٢٠١١ در مجلس باقي ماند.
او به عنوان يك جمهوريخواه ضد ماليات و بسيار محافظه‌كار شناخته مي‌شود. او در خصوص سقط جنين راي به محافظت از جنين داد. هيلي همچنين از قوانين سختگيرانه مهاجرت دفاع مي‌كرد. وي همچنين از اعضاي جنبش تي‌پارتي محسوب مي‌شود كه در سال ٢٠٠٩ تا ٢٠١٠ فعاليت مي‌كرد. او توانست در انتخابات فرمانداري كاروليناي جنوبي حمايت ميت رامني، فرماندار سابق ماساچوست و سارا پالين، فرماندار سابق آلاسكا را دريافت كند تا در انتخابات ورود پيدا كند. او در دوم نوامبر٢٠١٠ پيروز انتخابات شد تا به عنوان نخستين فرماندار زن كاروليناي جنوبي انتخاب شود.
انتصار در اين زمينه مي‌گويد: هيلي دومين فرد هندي‌الاصل است كه به عنوان حكمران يك ايالت در امريكا انتخاب شده است. قبل از او شخص ديگري به نام پييوش جندال به عنوان حكمران ايالات لوييزيانا انتخاب شده بود. جندال نيز مانند خانم هيلي تغيير مذهب داد و نام خود را به بابي جندال تغيير داد و بعد به عنوان يكي از افراطي‌ترين مسيحيان در ايالتش كار كرد. آنچه بايد در مورد آن به صورت جامعه‌شناسانه تحقيق كنند اين است كه چرا فرزندان هندي مهاجر در امريكا كه مذهب خود را به مسيحيت تغيير مي‌دهند افراطي‌ترين نوع مسيحيت را انتخاب مي‌كنند.
نكته جالب توجه در خصوص هيلي اينجاست كه در هيچ انتخاباتي شكست نخورده و توانسته راي مردم را به سمت خود جلب كند و از حمايت جدي جمهوريخواهان برخوردار باشد. انتصار در اين زمينه معتقد است: اگرچه خانم هيلي در خانواده‌اي مهاجر بزرگ شده است، اما سياست‌هاي او و برنامه‌هاي اقتصادي و اجتماعي او به طور كلي ضد مهاجران است و در خط دست راستي‌هاي امريكا قرار دارد. وي همچنين در زندگي سياسي‌اش شخصي بسيار جاه‌طلب است.
متهم به ارتباط‌هاي نامشروع
قبل از انتخابات فرمانداري، هيلي با يك چالش جدي مواجه شد و متهم شد كه با دو مرد مختلف روابط جنسي داشته است. اين دو فرد سخنگوي فرماندار و مشاور سياسي حريف هيلي بودند. هردو برخوردهاي جنسي را به چندين سال قبل ربط دادند اما هيلي هرگونه تماس جنسي نامناسب را تكذيب كرد و گفت كه همواره به شوهرش مايكل هيلي وفادار بوده. او در مصاحبه با راديو در چهارم ژوئن ٢٠١٠ مدعي شد كه اگر او به عنوان فرماندار انتخاب شود و اين ادعا اثبات شود استعفا خواهد داد. او حتي از نظر مذهبي نيز در انتخابات مورد چالش قرار گرفت و جيك نوتس فرماندار كاروليناي جنوبي كه از رقيب هيلي در انتخابات حمايت مي‌كرد هيلي را به عنوان فردي سرگردان از لحاظ مذهبي مي‌دانست. او اعلام كرد كه او كماكان به مذهب سيك هندويي به صورت مخفيانه اعتقاد دارد و يك مسيحي متديست نيست. اما با اين وجود بعدا از اين سخن خود عذرخواهي كرد و گفت آن را يك شوخي در نظر بگيريد. هيلي همچنين در مقاله‌اي در ژوئن ٢٠١٠ در مجله نيوزويك نوشت، حقيقت اين است كه يك زن هندي مي‌تواند يك پويايي جديد را به وجود بياورد. او در مقاله خود در خصوص موانع نژادي و جنسيتي در امريكا سخن گفت و اعلام آمادگي كرد تا آنها را بشكند. وي افزود: اما اين موضوع مي‌تواند تبديل به انگيزه براي گفت‌وگو ميان قشرهاي مختلف مردم شود و ما بايد با فلسفه زندگي كنيم.
يكي از گزينه‌هاي ميت رامني
در سال ٢٠١٢ شايعاتي مطرح شد كه ميت رامني، نامزد جمهوريخواهان در انتخابات رياست‌جمهوري آن سال و رقيب باراك اوباما، قصد دارد كه نيكي هيلي را به عنوان معاون اول خود انتخاب كند. اما هيلي دست رد به سينه رامني زد. او در مصاحبه با آسوشيتدپرس در آوريل٢٠١٢ گفت: مردم كاروليناي جنوبي به من فرصت دادند. من بايد اين كار را انجام دهم و من قصد ندارم كار خود را بابت هر چيزي ترك كنم.
با وجود تمام شايعات و كشمكش‌ها در سال ٢٠١٢ در خصوص نامزدي هيلي براي معاونت رييس‌جمهور، در نهايت رامني، پل رايان عضو جوان مجلس نمايندگان امريكا را به عنوان معاون اول خود در ماه آگوست ٢٠١٢ معرفي كرد.
تيراندازي كليساي چارلستون
در تاريخ ١٧ ژوئن ٢٠١٥ كليساي چارلستون ايالت كاروليناي جنوبي مورد حمله نژادپرستانه يك مرد سفيدپوست ٢١ ساله قرار گرفت و امريكا را به‌شدت تكان داد. تيراندازي در كليسايي صورت گرفت كه اكثرا مسيحيان سياهپوست در آن حضور پيدا مي‌كردند و مشغول عبادت بودند. اين مرد سفيدپوست زماني وارد كليسا شد كه كشيش مشغول خواندن انجيل بود و آن مرد با صداي بلند گفت به آنجا آمده تا به سياهان شليك كند و شروع به رگبار بستن حاضران در كليسا كرد. شش زن و سه مرد در اين كليسا كشته شدند كه از جمله كشيش اين كليسا نيز كشته شد. اين جوان ٢١ ساله كه ديلان روف نام داشت بعدا به پليس اعلام كرد كه قصد دارد جنگ نژادي به راه اندازد.
يك روز پس از اين فاجعه هيلي فرماندار وقت در مصاحبه‌اي با ان‌بي‌سي گفت: تيراندازي رخ داده يك جنايت نااميد‌كننده است و دادستان بايد مجازات اعدام را در اين مورد دنبال كند. او در ادامه تاكيد مي‌كند روف يك مانيفست نژادپرستانه را در وب‌سايت خود قرار داده و علامت‌ها، پرچم ايالتي و عكس‌هاي پر از نفرت را به نمايش گذاشته است. اين نوع نگاه هيلي به اين جنايت نشان مي‌دهد كه او كاملا مدافع مجازات اعدام است اين در حالي است كه در تعداد زيادي از ايالت‌هاي امريكا ديگر مجازات اعدام اعمال نمي‌شود.
پس از اين حمله بود كه يك چالش جدي در ايالت به وجود آمد كه پرچم نبرد كنفدراسيون يك نماد ملي يا نمادي از نفرت‌پراكني و نژادپرستي است. در تاريخ ٢٢ ژوئن، هيلي خواستار لغو پرچم ايالتي شد. او در يك كنفرانس خبري كه توسط گروهي از سياستمداران دو حزب دموكرات و جمهوريخواه احاطه شده بود، گفت: امروز ما شاهد يكپارچگي در ايالت‌مان هستيم و اين پرچم را در مناطق مختلف حذف خواهيم كرد. اين پرچم در حالي كه بخش جدايي ناپذير از گذشته ما است اما نشان‌دهنده آينده كشور بزرگ ما نيست.
در هفتم جولاي ٢٠١٥ سناي كاروليناي جنوبي راي به حذف پرچم داد و دو روز بعد نيز در مجلس ايالتي به تصويب رسيد و در مراسمي با حضور قربانيان تيراندازي كليسا نيكي هيلي آن را به امضا رساند و گفت كه اين يك روز جديد براي كاروليناي جنوبي است، روزي كه همه ما به آن افتخار مي‌كنيم، روزي كه همه ما به عنوان يك دولت و يك ايالت همديگر را مي‌پذيريم. اين زمان براي فرزندان‌مان است.
هيلي همچنين گفت كه ٩ قلم يادبود از مراسم به خانواده‌هاي قربانيان تيراندازي داده خواهد شد. اين لايحه سال‌ها بود كه جريان داشت و همواره پرچم كاروليناي جنوبي مورد اعتراض گروه‌هاي حقوق مدني قرار داشت اما نيكي هيلي آن را در نهايت از تمام ساختمان‌هاي عمومي خارج كرد.
انتقاد از اوباما و جمهوريخواهان
حزب جمهوريخواه نيكي هيلي را انتخاب كرد تا از طرف حزب جمهوريخواه در خصوص آخرين سخنراني راهبردي باراك اوباما در تاريخ ١٢ ژانويه ٢٠١٦ سخن بگويد. او در سخنان خود اگرچه انتخاب باراك اوباما را اتفاقي تاريخي براي امريكا دانست اما انتقادات جدي را به وي وارد كرد. او گفت هفت سال پيش انتخاب باراك اوباما به عنوان رييس‌جمهور موانع تاريخي را از بين برد كه براي ميليون‌ها امريكايي مي‌توان آن را الهام‌بخش دانست. اوباما از اوضاع و احوال كشور سخن گفت، همان طور كه از وي انتظار مي‌رفت او به مانند نخستين‌بار كه وارد دفترش شد به بهترين نحو اين كار را انجام داد، اما متاسفانه شور كلمات او كمتر از گذشته شده بود. او در ادامه تاكيد كرد كه ما بايد با يكديگر صادق باشيم، در حالي كه دموكرات‌ها مسوول مشكلات فراواني هستند كه به بار آورده‌اند آنها به تنهايي آن را تحمل نمي‌كنند. ما جمهوريخواهان نيز بايد اين حقيقت را بپذيريم كه ما هم به فرسايش اعتماد عمومي به رهبري امريكا نقش داشته‌ايم. ما بايد قبول كنيم كه در شكسته شدن قدرت دولت‌مان نقش داشتيم.
او در ادامه به تجربه خود به عنوان يك امريكايي هندي اشاره كرد كه خواستار هم‌افزايي همه امريكايي‌ها شده است. او تصريح كرد كه ما بايد بپذيريم هيچ كس ديگر حاضر نيست كه سخت كار كند، قوانين مارا بپذيرد و سنت‌هاي ما را دوست داشته باشد. هرچند در آن زمان هيلي از هيچ يك از نامزدهاي رياست‌جمهوري امريكا حمايت نكرده بود اما بسياري بيانيه او را به عنوان يك انتقاد از لفاظي‌هاي برخي نامزدهاي جمهوريخواهان در خصوص مسلمانان و مهاجران در نظر گرفتند. وي در ادامه تاكيد كرد بعضي از مردم فكر مي‌كنند كه بايد صداي بلندتري در اتاق داشته باشند كه ميان آنها تفاوت وجود داشته باشد اما اين درست نيست. وقتي اجازه دهيد فردي كه ساكت‌تر است سخن بگويد اين يك تفاوت را در جهان ايجاد خواهد كرد.
مدافع همه جز ترامپ
پس از تعيين دونالد ترامپ به عنوان نامزد نهايي حزب بسياري از هيلي به عنوان شانس جدي معاون اول رييس‌جمهور نام بردند و در داخل تيم ترامپ خيلي‌ها از او ياد كردند اما در نهايت مايك پينس، فرماندار اينديانا براي اين سمت انتخاب شد.
در طول مبارزات انتخابات رياست‌جمهوري سال ٢٠١٦ نيكي هيلي يكي از طرفداران وفادار به ترامپ نبود، او در ابتداي رقابت‌هاي رياست‌جمهوري از ماركو روبيو حمايت كرد و سپس با كناره‌گيري روبيو، پشت سر تد كروز ايستاد و او را تاييد كرد. هيلي همچنين در طول رقابت‌هاي انتخاباتي به‌شدت از سياست‌ها و صحبت‌هاي ترامپ در مورد ممنوعيت ورود مسلمانان به امريكا انتقاد كرده بود؛ موضوعي كه از طرف دونالد ترامپ نيز بي‌جواب گذاشته نشد و در توييت خود در مارس ٢٠١٦ پاسخ داد: مردم كاروليناي جنوبي از وجود نيكي‌هيلي خجالت مي‌كشند.
نماينده امريكا در صحنه جهاني
هيلي در پايان رقابت‌هاي انتخاباتي در نهايت از ترامپ حمايت كرد و به او راي داد و به همراه ساير راي‌دهندگان به او جشن پيروزي گرفت و در جمع رهبران جمهوريخواه گفت: اين ايده بسيار خوبي است كه مي‌توانيم يك حكومت واقعي را شروع كنيم. من مي‌توانم به شما بگويم كه پنج سال گذشته، حضور در واشنگتن يكي از سخت‌ترين قسمت‌هاي كاري من بوده است و اين يك روز جديد است.
در تاريخ ٢٢ نوامبر٢٠١٦ دونالد ترامپ نيكي هيلي را به عنوان سفير ايالات متحده در سازمان ملل انتخاب كرد. او نخستين زني بود كه به عنوان بخشي از دولت نوپاي ترامپ معرفي شد. ترامپ در بيانيه‌اي عنوان كرد: فرماندار هيلي داراي پيشينه‌اي اثبات شده در خصوص جمع‌آوري افراد بدون توجه به زمينه و وابستگي حزبي در راستاي حركت به سوي سياست‌هاي انتقادي و بهبود وضعيت ايالت خود بوده است. او رهبري بزرگي خواهد بود كه ما را در صحنه جهاني نمايندگي مي‌كند.
هيلي در پذيرش اين پيشنهاد گفت: مفتخرم كه رييس‌جمهور منتخب از من خواسته تا به تيم خود ملحق كند تا عشق به كشور را ارايه دهد. وي افزود: زماني كه رييس‌جمهور معتقد است كه شما براي كمك به رفاه ملت خود در ايجاد موقعيت براي ملت ما در جهان سهيم هستيد، اين يك نداي بسيار مهم است كه بايد به آن توجه شود.
در تاريخ ٢٤ ژانويه ٢٠١٧ هيلي به عنوان نماينده ايالات متحده امريكا در سنا با ٩٤ راي موافق تاييد شد و او از سمت فرمانداري كاروليناي جنوبي براي خدمت در نقش جديد خود استعفا داد.
وابسته به راست‌ها و جنگ‌طلب
فريد مرجايي، كارشناس مسائل امريكا در خصوص نوع نگاه خانم هيلي مي‌گويد: ايشان سياست‌هايش به كروز نزديك است. همان طور كه پنس در خط تد كروز بود و زماني كه او كنار رفت، دست‌راستي‌ها پشت ترامپ قرار گرفتند. خانم هيلي حالت پوپوليستي به مانند ترامپ ندارد. از نظر سياسي راست و از نظر سياست خارجي جنگ‌طلب است. ولي يكي از چهره‌هاي شناخته شده حزب جمهوريخواه به شمار مي‌رود. حزب به دنبال چهره است و هنگام تعيين كانديداهاي پست‌هاي مختلف آنها را انتخاب مي‌كنند. ريگان و نيكسون نيز در چنين شرايطي به عالي‌ترين مقام ايالات متحده رسيدند. خانم هيلي ستاره‌اي در حال رشد است. آنها براي انتخاب فرد يك پكيج را در نظر مي‌گيرند كه مولفه‌هاي متعددي را دارا است. فضاي حزبي در ابتدا به گونه‌اي بود كه او را براي معاون اولي معرفي كردند، اما براي ترامپ پنس گزينه بهتري بود چرا كه تجربه زيادي در كنگره داشت و مي‌توانست رايزني انجام دهد. گفتمان هيلي نيز جنگ سردي است و حتي اسراييل را از زاويه عاقبت گرايانه براي خود مي‌بيند. البته از آنجايي كه فعلا سياست ترامپ به سمت جنگ نيست فعلا اورا مهار كرده‌اند.
به جاي اسراييل بر ايران تمركز كنيد!
نيكي هيلي را در حمايت از اسراييل مي‌توان از تمامي سفراي پيشين امريكا در سازمان ملل سرآمد دانست. پس از تصويب قطعنامه ضد اسراييلي در شوراي امنيت در روزهاي پاياني دولت باراك اوباما، دونالد ترامپ به اسراييلي‌ها يك وعده داد و آن تغيير شرايط بعد از بيستم ژانويه ٢٠١٧ بود. اما اين موضوع را مي‌توان در مورد شخص نيكي هيلي بسيار ملموس دانست. به نظر مي‌رسد نيكي هيلي قصد دارد خود را به عنوان سفير ايالات متحده قهرمان حمايت از اسراييل نشان دهد. او در خصوص حمايت اسراييل كاملا هدفمند عمل مي‌كند. او اسراييل را از دستور كار شوراي امنيت خارج مي‌كند و در عوض مي‌گويد اين ايران است كه اكنون اولويت دارد و چرا بايد روي اسراييل تمركز كنيم. او به‌شدت هماهنگ با دني دنون، سفير اسراييل در سازمان ملل است و با بنيامين نتانياهو نيز روابط بسيار خوبي دارد. او در مدت حضور خود در سازمان ملل نه‌تنها اجازه هيچگونه بحثي در خصوص اسراييل نداده بلكه فضاي هرگونه انتقاد را نيز گرفته است و به‌شدت از آنها پشتيباني مي‌كند. او به صراحت در خصوص حمايت از اسراييل سخن مي‌گويد و ملاحظات نمايندگان پيشين امريكا در سازمان ملل را ندارد. او در ماه مارس در جمع حدود ١٨ هزار نفري لابي اسراييل در امريكا (AIPAC) خطاب به حاضران گفت: دوره جديدي در روابط ايالات متحده و اسراييل آغاز شده است. در ميان ازدحام جمعيت گفت: من كفش‌هاي پاشنه‌دار مي‌پوشم، هرچند كه براي سخنراني مد نيست، اما به خاطر اين است كه اگر چيزي را اشتباه ببينم در هر لحظه به آن لگد بزنم.
هيلي در زماني كه قطعنامه ٢٣٣٤ عليه اسراييل در شوراي امنيت سازمان ملل متحد در روزهاي آخر دولت اوباما تصويب شد نسبت به آن به‌شدت انتقاد كرد و آن را ضربه‌اي بزرگ براي كل كشور خواند. رمزي بارود، روزنامه‌نگار در حوزه فلسطين مي‌گويد: چيزي كه باعث شد اسراييل به ويژه در مورد آخرين اقدام دولت اوباما در سازمان ملل عصباني شود اين واقعيت بود كه سنت‌هاي گذشته را زير پا گذاشته بود. زيرا اين موضوع دكترين نگروپونته، سفير ايالات متحده در سازمان ملل در دوره اول بوش پسر را زير پا مي‌گذاشت. آنچه كه به عنوان دكترين نگروپونته شناخته مي‌شد سياست اعلامي امريكا بود كه واشنگتن با هرگونه قطعنامه‌اي كه عليه اسراييل باشد مخالفت مي‌كند و همچنين با هرچيزي كه فلسطيني‌ها را محكوم نمي‌كند نيز مخالفت خواهد كرد.
با اجراي اين تصميم ايالات متحده عملا سازمان ملل و ديگر سازمان‌هاي بين‌المللي را در موضوع فلسطين كنار گذاشت تا تنها امريكا را به عنوان مدير صلح خاورميانه معرفي كند. سازمان ملل نيز مجبور شد اين نقش ايالات متحده را بپذيرد تا مديريت كامل امريكا بر اين موضوع حاكم شود.
اما اكنون اين روند تحت رهبري ترامپ اگر بخواهد نيز ديگر منسوخ شده است. اما هيلي بسيار علاقه‌مند است تا اين سياست را فراتر از نگروپونته پيش ببرد. او قصد دارد هرگونه انتقاد را عليه اسراييل در سازمان ملل متحد خنثي كند تا حقوق بين‌الملل را از عامل حل و فصل اين درگيري كنار بگذارد. هيلي در يك سخنراني در شوراي حقوق بشر با حضور٤٧ كشور عضو مدعي شد كه اسراييل تنها كشوري است كه به طور منظم در گزارش‌هاي اين سازمان جاي دارد. موضوعي كه كاملا نادرست است و اگر هيلي گزارش جلسه ٣٥ شوراي حقوق بشر را بخواند متوجه مي‌شود كه در مورد بسياري از موضوعات حقوق بشري در كشورهاي مختلف بحث شده است. اما با توجه به اينكه اسراييل اخيرا ٥٠ سالگي اشغال فلسطين را جشن گرفته، هيلي چندان نبايد متعجب باشد كه اسراييل نيز در چارچوب دستور كار شورا قرار گيرد. در حقيقت هر گروهي كه براي مدت طولاني كشوري را اشغال كرده باشد و ديگري را سركوب كند بايد در دستور كار اين نشست قرار گيرد.
هيلي همچنين به سرزمين‌هاي اشغالي سفر كرد تا هرچه بيشتر بر ضرورت كشاندن كشورش به چالش اسراييل در جامعه جهاني تاكيد كند. هيلي در سفرش به اسراييل بيش از اينكه مردم مظلوم و بي‌گناهي كه در نوار غزه سال‌ها در محاصره هستند را ببيند از مردم اسراييل ياد كرد كه در محدوديت به سر مي‌برند. در صورتي كه بيش از دو ميليون فلسطيني در نوار غزه عملا به دام افتاده‌اند و دولت جديد امريكا حتي نمي‌خواهد آنها را ببيند. هيلي در سخنراني كه در اورشليم انجام داد مدعي شد كه اسراييل براي مدت زيادي مورد آزارو اذيت در سازمان ملل قرار گرفت و ما نمي‌خواهيم اين اتفاق رخ دهد. اين روز جديدي براي اسراييل در سازمان ملل است.
در حال حاضر به نظر مي‌رسد نيكي هيلي قصد دارد از اسراييل واقعيتي را بسازد كه خود مي‌خواهد نه آنچيزي كه به طور واقعي وجود دارد. هيلي و به خصوص دولت جديد امريكا تنها تعريف خود را از شرايط اسراييل دارد و هيچ تعريف ديگري را نمي‌پذيرد و همين موضوع بحران اين منطقه را بيش از گذشته عميق‌تر مي‌كند.
ادعاهاي شاخدار براي ضديت با ايران
نيكي هيلي نگاهي به‌شدت ضد ايراني دارد و از هر تلاشي براي اجماع جهاني عليه ايران دريغ نمي‌كند. او تاكنون موضوعات مختلفي را عليه ايران مطرح كرده اما نتوانسته نتيجه چنداني به دست آورد، زيرا برجام و قطعنامه ٢٢٣١ عامل جدي هستند تا به او اجازه ندهد آنگونه كه مي‌خواهد عمل كند. اما او منويات ذهني خود را به راحتي عليه ايران بروز مي‌دهد. هيلي در ماه گذشته ميلادي در گزارشي مدعي شد كه نگران است ايران سلاح اتمي به دست آورد و آنها را به گروه‌هاي تروريستي كه تحت حمايت ضمني روس‌ها هستند عرضه كند. سناريويي كه شايد تنها از ذهن فردي مانند نيكي هيلي تراوش كند.
ديپلمات ارشد دولت ترامپ در گزارشي به كميته فرعي مجلس نمايندگان گفت كه او معتقد است كه توافق هسته‌اي با ايران تحت حكومت اوباما تنها در دستيابي ايران به سلاح هسته‌اي تاخير ايجاد كرد. وي مدعي شد كه اين خطر وجود دارد كه ايران بتواند اين تكنولوژي را با گروه‌هاي تروريستي نيز به اشتراك بگذارد. موضوعي كه ايران همواره آن را رد كرده است.
نماينده امريكا در سازمان ملل ادامه داد: آنها قصد دارند تا توانايي‌هاي هسته خود را ادامه دهند و ما فقط پول زيادي براي انجام اين كار به آنها داديم و نگراني من اين است كه همه گروه‌هايي كه مي‌خواهيم آنها را شكست دهيم آنها باهم مرتبط هستند. وي افزود: بنابراين ما نه تنها اين توانايي را به ايران داديم، بلكه اكنون به سازمان‌هاي تروريستي كه مي‌خواهيم آن را شكست دهيم به آنها نيز اين امكانات داده شده است.
هيلي در ادامه خطاب به قانونگذاران امريكايي مدعي شد: ايران حمايت خود را از يك جفت سازمان تروريستي در مرزهاي اسراييل افزايش داده است و اين موضوع از طريق حجم پولي كه به دنبال كاهش تحريم‌ها در توافق هسته‌اي براي ايران به وجود آمد كمك كرد. اما با اين وجود او تصديق كرد كه ايران هيچ نقضي در معاهده هسته‌اي خود مرتكب نشده است. اما او اضافه كرد كه ايران در حال توسعه توانمندي موشكي خود و طراحي موشك‌هايي با قابليت حمل سلاح هسته‌اي است.
هيلي در ادامه تاكيد كرد كه تلاش‌هاي او براي تشديد مخالفت‌هاي بين‌المللي عليه ايران، با مخالفت و جلوگيري روسيه از قطعنامه‌هاي شوراي امنيت سازمان ملل مواجه شده است. او در ادامه گفت: بله، ما عاشق تحريم ايران هستيم و بله ما در مورد آن با صداي بلند صحبت خواهيم كرد و در خصوص آن كار را ادامه مي‌دهيم و بله روسيه آن را وتو خواهد كرد.
هال راجرز يكي از قانونگذاران جمهوريخواه مجلس نمايندگان از هيلي در خصوص احتمال تغيير رژيم در ايران پرسيد و گفت كه آيا اين موضوع يكي از گزينه‌ها است؟ هيلي در پاسخ گفت: من نمي‌دانم. گفتني است نيكي هيلي بسيار علاقه‌مند است كه همواره موضوع ايران را جايگزين اسراييل كند و در هر زماني كه مي‌تواند عليه ايران اقداماتي انجام دهد كه تاكنون عملكرد موفقي در اين زمينه نداشته است.
سوداي رياست‌جمهوري
شايد اندكي زود باشد كه بخواهيم در خصوص رياست‌جمهوري نيكي هيلي در امريكا سخن بگوييم اما روند كاري او نشان مي‌دهد كه علاقه زيادي براي رسيدن به اين سمت دارد و قصد دارد اين پازل را يك به يك پر كند. در روزهاي اخير با توجه به بالا گرفتن اختلافات ميان تيلرسون، وزير خارجه امريكا و دونالد ترامپ، اين موضوع مطرح شد كه سكاندار اصلي سياست خارجي امريكا هيلي است و بسياري از او به عنوان جايگزيني براي تيلرسون ياد مي‌كنند و حتي اكنون او را وزير در سايه تيلرسون مي‌نامند و اين موضوع قطعا مورد حمايت دست راستي‌هاي امريكا نيز خواهد بود. اما نكته اصلي در اين بين اينجاست كه نيكي هيلي برنامه بلندمدت‌تري براي خود چيده است. او اكنون ٤٥ سال دارد و تجربه زيادي در سياست امريكا كسب كرده كه كمتر كسي در امريكا آن را در اختيار دارد. دو دور نمايندگي مجلس، فرمانداري و اكنون نيز نمايندگي امريكا در سازمان ملل؛ هرچند كه شايد هيلي براي رفتن به سازمان ملل يك قمار بزرگ را در زندگي كاري خود انجام داد اما به نظر مي‌رسد اين اقدام او با برنامه‌ريزي بود. هرچند ادامه عملكرد موفق او در فرمانداري كاروليناي جنوبي مي‌توانست عامل مهمي در ادامه موفقيت سياسي او شود، اما نمايندگي سازمان ملل نيز تجربه‌اي ديگر را به اندوخته‌هاي او اضافه كند. از سوي ديگر هيلي از اين طريق براي مردم امريكا بيشتر شناخته مي‌شود، دوم اينكه تجربه بين‌المللي را كسب مي‌كند كه تا پيش از اين در كارنامه سياسي خود نداشت. از طرفي نزديكي جدي او با اسراييل را نيز مي‌توان در همين راستا ارزيابي كرد چرا كه او خوب مي‌داند نزديكي به اسراييل در انتخابات رياست‌جمهوري امريكا تا چه اندازه براي او تعيين‌كننده است. هيلي تمام مولفه‌هاي نامزد رياست‌جمهوري امريكا را دارد كه براي راي‌دهندگان جذاب باشد. نخست اينكه او يك زن است و كماكان طلسم حضور يك زن در كاخ سفيد شكسته نشده است. دوم اينكه او اصالتي هندي دارد كه اين موضوع نيز مي‌تواند به مانند سياهپوست بودن باراك اوباما به او در جلب آرا كمك كند و در آخر اينكه او تمام مدارج سياسي در امريكا را طي كرده و تمام تفكرات جمهوريخواهان را مي‌تواند به نوعي نمايندگي كند و در ميان نخبگان حزب نيز فردي متبوع به نظر مي‌رسد كه مي‌تواند شانس خود را براي رسيدن به رياست‌جمهوري امريكا امتحان كند. اگرچه جمهوريخواهان با كمك دونالد ترامپ توانستند وارد كاخ سفيد شوند اما آنها خود مي‌دانند كه ترامپ شخصيت متبوع آنها نبود و متوجه شدند كه تا چه حد از فقر يك گزينه مناسب براي رويارويي با دموكرات‌ها مواجهه هستند. بنابراين نيكي هيلي مي‌تواند گزينه نه‌چندان دور جمهوريخواهان براي رياست‌جمهوري امريكا باشد.g

Share
* نام:
* ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی:
  

پربازدیدترین ها
آخرین مطالب