2018 December 17 - دوشنبه 26 آذر 1397
دلایل بازداشت رئیس اداره ارشاد مشهد و سردرگمی مسولین مربوطه
کد خبر: ٦٧٤٠ تاریخ انتشار: ٠٣ ارديبهشت ١٣٩٧ - ١٥:١٦
صفحه نخست » عمومی » مطلب ویژه
عبدالصمد خرمشاهی :
دلایل بازداشت رئیس اداره ارشاد مشهد و سردرگمی مسولین مربوطه

یک حقوقدان و وکیل دادگستری درباره‌ی فیلم منتشر شده از مراسمی در مرکز خرید سلمان مشهد و بازداشت رییس اداره ارشاد این شهر با تاکید بر اینکه نباید در این موارد سخت‌گیری زیادی صورت گیرد، گفت: اینکه فردی شخصا عنوان مجرمانه دارد و مرتکب جرم می‌شود، ربطی به رییس ارشاد ندارد.


در گفت‌وگو با خبرنگار انصاف نیوز گفت: به هر حال امکان پذیر نیست که برنامه‌ای در منطقه‌ای اجرا شود و رییس ارشاد آن منطقه بازداشت و مواخذه شود. اول باید دید که جرمی محقق شده است یا نه. اگر واقعا جرمی محقق شده باشد، در این رابطه ممکن است مورد بازخواست قرار بگیرند. بنابراین نمی‌توانم بگویم جرمی محقق شده است یا نه. ما باید عناوین مجرمانه را در قانون مجازات اسلامی بیاوریم و فعل یا ترک فعلی که مجرمانه است، در قانون مشخص شود.

وی ادامه داد: یا باید تحت عنوان ماده ۶۳۸ مطرح شود که طبق این ماده کسی در انظار و اماکن عمومی و معابر تظاهر به عمل حرام کند، مجازات می‌شود یا باید این مسایل تحت عنوان جرایم منافی اخلاق و عفت عمومی قرار گیرد. باید دید، با توجه به اینکه در معابر عمومی نبوده است، اینجا اخلاق و عفت عمومی را زیر پا گذاشته است یا نه؟ و عملی که انجام شده است، عفت و اخلاق عمومی را جریحه دار کرده یا نه؟

عبدالصمد خرمشاهی - وکیل
عبدالصمد خرمشاهی – وکیل

خرمشاهی افزود: من در فیلم منتشر شده چیز خاصی  ندیدم مانند کنسرت‌های دیگری که برگزار می‌شود، مردم شادی می‌کردند. اگر قرار باشد سختگیری شود همه این کنسرت ها و برنامه‌هایی که جوانان می‌روند، باید تعطیل شود. چون به نوعی می‌تواند تحت همین عناوین بالا تحت تعقیب قرارگیرند. به هرحال جوانان احتیاج به شادی دارند و مسوولان باید موجباتی را فراهم کنند که دسترسی به شادی صورت بگیرد و هنجارشکنانه نباشد. آیا می‌توان مشخص کرد که مرز هنجار و ناهنجار کجاست؟

این وکیل دادگستری ادامه داد: ضمن اینکه مراسمی که برگزار شده، ماهیت آن مانند کنسرت است که وقتی یک نفر می‌خواند، یک عده هم دست می‌زنند و شادی می‌کنند. صراحتا باید مشخص شود که دقیقا عنوان مجرمانه چیست. اگر کل مراسم منافی عفت عمومی است، باید دلیل و مدرک آورده شود. به هرحال من فکر می‌کنم که باید در این زمینه‌ها احتیاط بیشتری به خرج داد. نباید برای برنامه‌ای که مجوز داشته و ارشاد مجوز آن را داده است، سخت‌گیری‌های این چنینی شود.

خرمشاهی با تایید برخورد سلیقه‌ای دو نماینده دستگاه قضایی در دو شهر متفاوت برای جرم شناختن یک فعل، گفت:  زیاد نباید مته به خشخاش گذاشته شود.  باید نوع اتهام دقیق باشد. عنوان مجرمانه باید یکی از عناوینی باشد که در قانون مجازات اسلامی ذکر شده است. به هرحال کسی که شاکی می‌شود یا اعلام کننده جرم است یا کسی است که از آن برنامه متضرر شده باشد. باید ببینیم شاکی‌ها چه مزاحمتی برایشان ایجاد شده است و چه سمتی دارند و چه حقی از آنها تضییع شده است؟ باید ببینیم که دادستان محترم چه فعلی را منافی اخلاق و عفت عمومی می‌داند؟
g

Share
* نام:
* ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی:
  

پربازدیدترین ها
آخرین مطالب