2019 June 25 - سه شنبه 04 تير 1398
چه کسی حکم بازداشت امیر انتظام را صادر کرده است؟
کد خبر: ٦٨٥٣ تاریخ انتشار: ٢٦ تير ١٣٩٧ - ١٦:٤٤
صفحه نخست » عمومی » خبر ویژه
سوالی که بعد از سال ها هنوز پاسخ داده نشد:
چه کسی حکم بازداشت امیر انتظام را صادر کرده است؟

آیت الله سید حسین موسوی تبریزی، دادستان کل انقلاب اسلامی بین سال‌های ۶۰ تا ۶۲، درباره‌ی سوالات بی‌پاسخی که پس از فوت عباس امیرانتظام دوباره بر سر زبان‌ها افتاده است ضمن اشاره به اینکه در آن دوران اصلا در تهران نبوده و اطلاعی از این پرونده ندارد، درپاسخ به اینکه چه کسی حکم بازداشت حکم بازداشت امیرانتظام را صادر کرده است گفت: حکم بازداشت اولیه‌ی پیش از زندان را دادستان باید بدهد.

 

موسوی تبریزیپس از فوت آقای امیرانتظام سوالاتی که درباره‌ی بازداشت و حکمی که برای ایشان صادر شد دوباره مطرح شده و همچنان پاسخی به آنها داده نمی‌شود، شما از این پرونده در آن زمان اطلاعی داشتید؟

خیر؛ من از پرونده‌ی امیرانتظام هیچ اطلاعی ندارم. نه حکمش مربوط به من بود، نه اتهامش را دیدم؛ درواقع آن زمانی که ایشان را بازداشت کردند تهران نبودم و در تبریز قاضی بودم.

این موضوع بازمی‌گردد به مساله‌ی دانشجویان پیرو خط امام و اشغال سفارت آمریکا که این هم هیچ ارتباطی به من ندارد، در زمان وقوع این اتفاق هم من تبریز بودم.

 

در این مساله غیر از نام آیت الله خویینی‌ها به نقش پررنگ دانشجویان پیرو خط امام هم اشاره می‌شود. با توجه به سابقه‌ی قضایی و حقوقی که شما داشتید اصلا دانشجویان پیرو خط امام چه جایگاهی داشتند که توانستند مثل ضابطین قوه قضاییه، به روایتی امیرانتظام را در بازداشت نگاه دارند و حتی بازجویی کنند؟

اینها هیچ‌وقت ضابط قوه نبودند؛ آقای موسوی خویینی‌ها هم آن‌موقع دادستان نبود، بلکه آقای اردبیلی دادستان کل کشور بود و آقای لاجوردی هم دادستان انقلاب تهران بود؛ آقای موسوی خویینی‌ها تقریبا بعد از سال ۶۳،۶۴ بعد از آیت الله صانعی دادستان کل کشور شد.

پس اینها چگونه توانستند امیرانتظام را در بازداشت نگاه دارند؟

آقای موسوی خویینی‌ها نمی‌توانست او را یک روز هم در بازداشت نگاه دارد، چون آن‌موقع هیچ‌کاره بود. بعدا دادستان شد، ممکن است بگویند که او دادستان بوده و باید امیرانتظام را آزاد می‌کرده؛ وقتی پرونده مختومه شده و متهم با حکم دیگران محکوم شده است، شخص دیگری درمورد او نمی‌تواند کار کند مگر اینکه عفو بگیرد و در لیست عفو قرار بگیرد.

روایت‌های مختلفی هست که خود دانشجوها ایشان را بازجویی کرده بودند…

آخر دانشجوها که در قوه قضاییه نبودند؛ حداکثر چندتا از این‌ها با قوه قضاییه در دادستانی (تهران و نه در جاهای دیگر) همکاری می‌کردند، شاید بازجویی کرده باشند، که آن را نمی‌دانم.

در ذهن من نیست که شخصی از دانشجویان خط امام در دادسراها بوده باشد. درواقع دادسرای انقلاب تهران دست آقای لاجوردی و تعدادی از دوستانش بود که اصلا دانشجویان خط امام را راه نمی‌دادند آنجا.

اطلاع دارید که قاضی صادر کننده‌ی حکم بازداشت امیرانتظام چه کسی بوده؟

معروف است که آقای محمدی گیلانی است.

یعنی حکم بازداشت را هم آقای گیلانی دادند؟

نه ایشان نمی‌توانست حکم بازداشت امیرانتظام را بدهد، ایشان حاکم شرع بود و حکم زندان می‌داد؛ حکم بازداشت اولیه‌ی پیش از زندان را دادستان باید بدهد که دادستان هم آن‌موقع آقای لاجوردی بوده است.
g

Share
* نام:
* ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی:
  

پربازدیدترین ها
آخرین مطالب