2020 June 2 - سه شنبه 13 خرداد 1399
حکم 5 زن داعشی تاجیک در عراق صادر شد
کد خبر: ٧٠١٣ تاریخ انتشار: ١٣ بهمن ١٣٩٧ - ١٠:١٩
صفحه نخست » عمومی » تازه های خبری
حکم 5 زن داعشی تاجیک در عراق صادر شد

دادگاه عراق 5زن شهروند تاجیکستان را به اتهام عضویت در سازمان تروریستی داعش به حبس ابد محکوم کرد.

به گزارش افکارنیوز، یکی از دادگاه های عراق 5 تن از زنان تاجیک را به اتهام عضویت در گروه افراطی و تروریستی داعش برای ابد راهی زندان کرد.

«زبید الله زبید زاده» سفیر تاجیکستان در بغداد ضمن تایید این خبر گفت: محاکمه زنان تاجیک با حضور نماینده سفارت تاجیکستان برگزار شد.

در حال حاضر اعلام حکم «مقصوده جهباراوا» یکی دیگر از زنان بازداشت شده که از ازبک تباران تاجیکستان اعلام شد به علت فقدان مترجم به تعویق افتاده است.

دادگاه عراق تا کنون 43 زن تاجیک را به مدت های طولانی و حبس ابد محکوم کرده است. در این میان چهار تن از آنها به اعدام محکوم اما حکم آنها هنوز به اجرا درنیامده است.

اکثر این زن ها همراه با شوهر و یا دعوت شوهران و سایر بستگان خود به مناطق درگیر خاورمیانه سفر کردند.

محاکمه پرونده شهروندان تاجیکستان در عراق از اول سال گذشته میلادی آغاز و حکم آنها مرحله به مرحله اعلام می شود.

زنان تاجیک که در عضویت به گروه افراطی و تروریستی داعش متهم می شوند بعد از آزاد شدن موصل و تلفعر عراق بازداشت شدند.

مقامات تاجیکستان مدعی هستند که در حال حاضر مسائل مربوط به انتقال فرزندان آنها به تاجیکستان در دست بررسی است و تا به امروز توسط «دوشنبه» و صلیب سرخ 9 کودک تاجیک از مناطق درگیر سوریه و عراق به میهن بازگردانده شدند.

اما مسئله استرداد زن های محکوم شده در حال حاضر روشن نیست. بنابه گفته مقامات تاجیک، میان تاجیکستان و عراق در زمینه استراداد زندانیان هیچ توافقنامه وجود ندارد و نخست باید در این زمینه توافقنامه ای به امضا برسد.

طبق آمار اخیر مقامات تاجیکستان حدود 1900 شهروند این کشور به صفوف داعش پیوستند که بیش از 400 تن از آنها زن و کودک بوده است.
g

Share
* نام:
* ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی:
  

پربازدیدترین ها
آخرین مطالب